• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Bony podarunkowe nie tylko dla pracowników. Jak je prawidłowo rozliczyć

    Przed świętami warto pamiętać, że bony podarunkowe są rozliczane w VAT inaczej niż w podatku dochodowym. Trzeba również prawidłowo zaewidencjonować transakcje z nimi związane.

Artykuły

  • Zmiany w zatrudnieniu pracowników? Koniec roku to czas dokonywania korekt w ZFŚS

    Firmy tworzące ZFŚS mają obowiązek przekazać roczny odpis na ZFŚS. Sprawdź, jak i kiedy go ustalać oraz korygować jego wysokość w związku ze zmianą liczby zatrudnionych pracowników.
  • Do 6 grudnia firmy z branży meblarskiej mogą ubiegać się o środki na robotyzację

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedstawili założenia pilotażowego programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” oraz cyklu konferencji informacyjnych dla przedsiębiorców. W trakcie spotkania 11 października br. ogłoszono nabór wniosków do pilotażu – wnioski będzie można składać od 8 listopada do 6 grudnia 2022 r. Program jest finansowany ze środków PARP, a jego budżet to 2 9 mln zł.
  • Kiedy można skorzystać z ulgi na robotyzację?

    Pytanie: Spółka z o.o. ma rok obrotowy zaczynający się 1 października, a kończący 30 września. W lutym 2022 roku został zakupiony fabrycznie nowy robot przemysłowy, który został oddany do użytkowania w marcu 2022 roku. Czy w związku z powyższym spółka może skorzystać z ulgi na robotyzację? Jeżeli tak, to od kiedy? Autor: Jakub Rychlikdoradca podatkowy
  • Ulgę na robotyzację. Sprawdź, z jakich preferencji może skorzystać przedsiębiorca

    Polscy księgowi coraz częściej stykają się w swojej pracy z koniecznością rozliczania nakładów na robotyzację. Tym bardziej że coraz częściej przepisy podatkowe przewidują ulgi związane z robotyzacją.
  • Kiedy wycofać z ewidencji zlikwidowany środek trwały?

    Pytanie: Powołana zarządzeniem dyrektora z lipca 2022 roku, komisja ds. oceny przydatności składnika majątku ruchomego oraz jego wyceny w miesiącu sierpień zakwalifikowała składnik rzeczowego majątku ruchomego do kategorii zużytego i zaproponowała jego likwidację. W związku z tym kierownik jednostki polecił rozebranie pieca i jego sprzedaż na surowce wtórne. We wrześniu rozebrano składnik majątku i wystawiono OT. Elementy stalowe pozostałe z rozbiórki zostaną sprzedane w październiku. W którym momencie wycofać środek trwały z ewidencji i jakie księgowania przeprowadzić na kontach? Autor: dr Katarzyna Trzpiołaspecjalista ds. rachunkowości
  • e- Sprawozdanie finansowe. Skorzystaj z aplikacji przygotowanej przez MF

    Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-Sprawozdania finansowe skierowaną do podmiotów zobowiązanych do przygotowania sprawozdań finansowych w formacie e-struktur, która ma ułatwić wywiązanie się z obowiązku elektronicznego przekazywania sprawozdania finansowego za rok 2022 i poprzednie lata.
  • Jest już aktualizacja wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF

    Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła zaktualizowaną wersję testową Aplikacji Podatnika KSeF. Aplikacja umożliwia m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów.
  • Tarcza antyinflacyjna przedłużona do końca 2022 roku

    Prezydent podpisał nowelę ustawy o CIT, która przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r., obniżającej stawki podatków m.in. na energię i paliwa.
  • Będą zmiany dotyczące prywatnych aut używanych do celów służbowych

    Pracownicy otrzymywać będą większy zwrot kosztów za używanie prywatnych pojazdów do celów służbowych, który jest dokonywany w formie tzw. kilometrówki.

Aktualnie przeglądasz

Listopad/grudzień 2022 - Nr 221
okładka ARP221 listopad grudzien