• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Zamknięcie roku 2022 r. Pamiętaj o poprawnej formie elektronicznej sprawozdania finansowego

    Roczne sprawozdanie finansowe jednostek zgodnie z najważniejszą zasadą rachunkowości zapisaną w art. 4 ust. 1 uor powinno rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy. Pamiętając o tej zasadzie, warto również pamiętać, iż musi być ono przygotowane w odpowiedniej formie elektronicznej.

Artykuły

  • Czy możliwe jest anulowanie paragonu dokumentującego świadczenie usługi?

    Pytanie: Przedsiębiorca świadczący usługi budowlane ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej. Po zakończeniu jednego ze zleceń dla firmy pomylił się i zamiast wypisać fakturę dla firmy, nabił też paragon. Czy można ten paragon anulować, potraktować jako pomyłkę i odjąć od miesięcznego raportu tę kwotę? Autor: Tomasz Krywan doradca podatkowy
  • Jak poprawić błąd na fakturze dotyczącej WDT?

    Pytanie: Mamy kontrahenta z Niemiec, który posiada wiele fili i każda ma inny adres i numer podatkowy VAT. W lutym wystawiliśmy fakturę WDT nie na ten market, co potrzeba. Klient nie chce zapłacić za otrzymany towar i żąda wystawienia poprawnej faktury. Jak prawidłowo skorygować taką dostawę?  Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy
  • Czy umowy mogą być traktowane jako faktury VAT? Poznaj orzeczenie Trybunału

    Za fakturę można czasami uznać zawartą przez strony transakcji umowę. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2022 r. w sprawie C-235/21.
  • Różnice kursowe przy określaniu wartości początkowej. Poznaj sposób księgowania

    Różnice kursowe zgodnie z regulacjami UoR są traktowane jak inne koszty finansowania. Oznacza to, że – zgodnie z prawem bilansowym – różnice kursowe naliczone do dnia oddania środka trwałego korygują wartość początkową tego środka. Poznaj zasady ich księgowań zgodnie z UoR i MSR.
  • Czy odpisy aktualizujące mogą stanowić koszt podatkowy?

    Pytanie: Spółka posiada należności od których na dzień bilansowy nalicza odsetki, jednak analiza wypłacalności dłużnika wykazała, iż połowy należności nie uda się uzyskać. Jak w takim razie rozliczyć utraconą należność? Czy należy dokonać odpisu aktualizującego i czy taki odpis można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Autor: dr Katarzyna Trzpiołaspecjalista ds. podatków
  • Koszty podatkowe. Co ze stratą z tytułu zbycia wierzytelności?

    Wierzytelność jest prawem zbywalnym, dzięki czemu możliwy jest jej przelew. W konsekwencji wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Sprawdź skutki takiej operacji na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych.
  • Zmiany w podatkach na rok 2023 już uchwalone

    Nowelizacja, która ma uprościć rozliczenia CIT od 2023 roku jest już uchwalona. O zmianach, które wprowadza w podatku dochodowy m.in. odroczeniu wejścia w życie przepisów w zakresie podatku minimalnego oraz wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej do końca roku 2022 pisaliśmy w poprzednim numerze, poniżej zmiany, które na jej mocy nastąpią w PIT i akcyzie.
  • System e-Faktur (KSeF) już jest w najnowszej wersji aplikacji e-mikrofirma

    Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję aplikacji e-mikrofirma, która została zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF).
  • Zmiana ustawy o notariacie. Będą ułatwienia w dochodzeniu roszczeń od dłużników

    Projekt nowelizacji ustawy o notariacie ma na celu odciążenie sądów od czynności prostych i bezspornych oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozpoznanie tych spraw. Po wejściu w życie przepisów notariusze będą mogli dokonywać m.in. wpisów hipotek do ksiąg wieczystych. Skróci to radykalnie oczekiwanie na wpis i przyczyni się do obniżenia kosztu kredytów dla tysięcy Polaków.
  • Jest już projekt nowelizacji ustawy antyzatorowej. Poznaj jej zapisy

    Doprecyzowanie przepisów i uproszczenie obowiązku sprawozdawczego, zwiększenie efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także pozbawienie skuteczności umownych klauzul ograniczających cesję wierzytelności w relacjach asymetrycznych – to główne zmiany, jakie przewiduje nowelizacja ustawy antyzatorowej.
  • Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla dużych przedsiębiorstw

    Duże przedsiębiorstwa wielonarodowe z UE będą musiały publikować sprawozdania, w których ujawnią informacje o zapłaconych podatkach dochodowych. Będzie to wynikiem planowanych zmian w ustawie o rachunkowości, które wynikają z obowiązku wdrożenia unijnej dyrektywy.