• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Dopłaty do urlopu pracownika. Poznaj obowiązki pracodawcy w tym zakresie

    Wielu pracodawców dofinansowuje wypoczynek swoich pracowników. Poniżej prezentujemy podatkowe skutki takiego dofinansowania oraz obowiązujące ramy prawne jego wypłaty.

Artykuły

  • Użytkowanie wieczyste. Będą nowe przepisy dotyczące przedsiębiorców

    Zmiana w przepisach pozwoli na wprowadzenie nowego, rynkowego modelu odpłatności za grunty sprzedawane użytkownikom wieczystym będącym przedsiębiorcami.
  • Już obowiązują wyższe premie dla pracodawców za zatrudnienie bezrobotnego

    Od czerwca br. wysokość premii wypłacanej pracodawcom zatrudniającym bezrobotnego przez 6 miesięcy wzrosła o 251,20 zł wskutek corocznej waloryzacji.
  • Nowe wzory formularzy VAT-14 i VAT-14/A już od czerwca

    MF wydało rozporządzenie wprowadzające nowy wzór formularza VAT- 14, wykorzystywanego przez podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.
  • Zmienią się zasady korzystania z e-Urzędu Skarbowego

    Jest projekt nowych przepisów dotyczących korzystania z e-Urzędu Skarbowego, dostosowanych do wdrożenia przez skarbówkę tzw. konta jednostki organizacyjnej.
  • Ściąga księgowego

    SLIM VAT 3. Przypominamy zmiany, jakie mają obowiązywać od 1 lipca 2023 r.
  • Odszkodowanie dla pracownika przy rozwiązaniu umowy. Jakie koszty może rozliczyć pracodawca

    Odszkodowanie za niewykonanie umowy jest to świadczenie należne podmiotowi poszkodowanemu z tytułu wyrządzonej mu szkody. Należne od osoby fizycznej lub prawnej ponoszącej winę za jej wyrządzenie lub gdy szkoda powstała w wyniku niedbalstwa czy została przypisana na zasadzie ryzyka. Sprawdź podatkowe konsekwencje jego wyplaty.
  • Obligacje jako sposób na lokowanie zysku. Sprawdź księgowania

    Spółka, która zdecyduje się na zakup obligacji, sama podejmuje decyzję, do jakiej kategorii instrumentów je zaliczy. Jeżeli obligacje są kupione w celu sprzedaży w krótkim okresie i osiągnięcia korzyści z oprocentowania, to zaliczamy je do kategorii aktywów przeznaczonych do obrotu. Jeśli zaś będą one zatrzymane aż do terminu wykupu, to zaliczymy je do kategorii aktywów utrzymywanych do terminu wymagalności.
  • Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wynajem mieszkania?

    Pytanie: Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma podpisaną umowę ze sp. z o.o. na wykonywanie usług. Na podstawie umowy spółka zapewnia tej osobie mieszkanie (osoba ta pochodzi z miejscowości oddalonej od spółki o ponad 100 km). Spółka zalicza płacony czynsz za najem mieszkania do kosztów uzyskania przychodów, a osoba na JDG na podstawie dokumentu wewnętrznego wprowadza tę kwotę do swoich pozostałych przychodów do PKPiR w celu opodatkowania. Czy to jest prawidłowy sposób postępowania?
  • Rozliczenie straty. Co z zepsutymi przez wysokie temperatury produktami spożywczymi?

    Lato to czas, w którym sprzedawcy i dystrybutorzy produktów spożywczych mogą liczyć na zwiększone obroty ze względu na handel sezonowymi towarami, ale może oznaczać również nieprzewidziane straty związane z krótkimi terminami przydatności do spożycia takich towarów. Zobacz, kiedy straty można odliczyć od przychodów.
  • Czy podatnik może zmienić metodę amortyzacji?

    Pytanie: Podatnik zakupił nieruchomość - lokal użytkowy w 2013 roku na podstawie aktu notarialnego. Lokal amortyzuję się wg stawki 2,5% od sierpnia 2013 roku. Czy od nowego roku podatkowego można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji lokalu użytkowego na 10% i zmienić stawkę amortyzacji w trakcie amortyzowania środka trwałego? Po raz pierwszy lokal został oddany do używania w latach 50.
  • Amortyzacja rzeczowych aktywów trwałych. Sprawdź aspekty podatkowe i rachunkowe

    Rzeczowe aktywa trwałe zużywają się, służąc działalności operacyjnej. Ekonomicznym odzwierciedleniem utraty wartości poprzez przynoszenie korzyści ekonomicznych jest amortyzacja. Sprawdź, jak jej dokonać.

Aktualnie przeglądasz

Czerwiec/Lipiec 2023 - Nr 232
RP 232