• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Planowane jest wydłużenie terminu na złożenie informacji TPR-P i TPR-C

    Ministerstwo Finansów postanowiło wydłużyć termin do złożenia informacji o cenach transferowych TPR-P i TPR-C o 3 miesiące. Jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.
  • Wniosek o interpretację indywidualną. Jest już kreator udostępniony przez KAS

    KAS udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Interaktywny formularz umożliwi jego wygenerowanie i wypełnienie.
  • Obowiązki związane z wprowadzeniem KSEF

    Już niebawem faktury VAT będą obowiązkowo przesyłane i wystawianie w KSEF. Czy jednak regulacje te będą dotyczyć wszystkich podatników? Poznaj zestawienie prezentujące podatników obowiązanych do wystawiania faktur przy użyciu KSeF.
  • Postępowanie w razie awarii KSeF

    Od 1 lipca przesyłanie i wystawianie faktur za pomocą KSeF będzie obowiązkowe. Co jednak zrobić w sytuacji awarii systemu KSeF. Sprawdź procedury i terminy.
  • Składnik majątku stanowiący współwłasność. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzać amortyzację

    Do środków trwałych może należeć składnik, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. Taki ŚT można również rozliczać w kosztach. Sprawdź, jak dokonać w takiej sytuacji prawidłowej amortyzacji. Poznaj wskazówki naszego eksperta.
  • Sprawozdanie finansowe za rok 2023. Jak je prawidłowo przygotować

    Sprawozdanie finansowe ma na celu pokazanie sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego ustala się wielkość zysku. Dowiedz się, jak przygotować sprawozdanie. Autor:   Maria Rubinkowska ekonomistka, współwłaścicielka biura rachunkowego Elementy sprawozdania finansowego Podstawowe elementy sprawozdania finansowego to: 1) bilans, 2) rachunek zysków i strat, 3) informacja dodatkowa, oraz dodatkowe elementy sprawozdania finansowego dla wybranych jednostek: 4) zestawienie zmian w kapitale własnym, 5) zestawienie zmian w aktywach netto, 6) rachunek przepływów pieniężnych, 7) zestawienie lokat, 8) zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej. Do sprawozdania finansowego dołącza się też sprawozdanie z działalności. Zamknięcie ksiąg rachunkowych Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych (według art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) jest: 1) dzień kończący rok obrotowy, 2) dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, 3) dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, 4) dzień połączenia związany z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, 5) dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, 6) dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości, 7)i nny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami. Księgi rachunkowe zamyka się wstępnie nie później niż 3 miesiące od określonego dnia zamknięcia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów w zbiorach stanowiących księgi rachunkowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg danego roku i otwarcie ksiąg nowego roku powinno nastąpić 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Zobacz także Sprawozdanie finansowe za rok 2023 Harmonogram czynności w związku z zamknięciem roku obrotowego Estoński CIT. Kiedy warto wybrać tą formę opodatkowania? cz. 1 Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 1 Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 2 Sprawozdanie finansowe. Kiedy powstaje obowiązek badania sprawozdania finansowego
  • Spółka komandytowa. Na jakie aspekty jej opodatkowania warto zwrócić uwagę

    Przedsiębiorcy, którzy rozważają zakładanie spółki powinni dobrze dobrać typ spółki do specyfiki planowanej działalności, ale także strategii biznesowej. Z tego powodu istotnym jest, aby poznać wszystkie niuanse, plusy i minus danej spółki.
  • VAT 2024. Sprawdź zestawienie zmian

    Już 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie kilka zmian dotyczących podatku od towarów i usług, kilka nowości szykuje się też w WIS. Zmiany będą również oznaczać nowe obowiązki dla dostawców usług płatniczych
  • Harmonogram czynności w związku z zamknięciem roku obrotowego

    Zobacz także Sprawozdanie finansowe. Kiedy powstaje obowiązek badania sprawozdania finansowego Sprawozdanie finansowe. Jak prawidłowo przygotować rachunek przepływów pieniężnych? Sprawozdanie finansowe. Co powinna zawierać informacja dodatkowa? Rachunek zysków i strat. Jaki wariant wybrać? Zamkniecie roku. Wynik finansowy i jego ustalanie Wskazówki z rekomendacji KSR. Sprawdź, które warto zastosować w sprawozdaniu za rok 2023