Nowe rozporządzenie MF ważne dla członków grupy VAT

24.04.2023AKTUALNE

Nowe rozporządzenie MF ważne dla członków grupy VAT

Opublikowane jest już nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT. Jego przepisy wejdą w życie w połowie bieżącego roku.

Wydanie rozporządzenia ma związek z wprowadzeniem od 2023 r. do krajowych przepisów nowej kategorii podatnika, jakim jest grupa VAT.

Celem instytucji grup VAT jest umożliwienie podmiotom powiązanym finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie wspólnego rozliczania dla potrzeb podatku od towarów i usług. Rozwiązanie to ma charakter dobrowolny, pozwalając na samodzielną decyzję przedsiębiorstw co do chęci skorzystania z niego. Jego główną zaletą jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami takiej grupy.

Opublikowane rozporządzenie MF określa dane, które powinna zawierać ewidencja prowadzona przez członka grupy VAT, a także sposób ich wykazywania w dokumentacji przesyłanej drogą elektroniczną do urzędu skarbowego (wskazówki w tym zakresie zawiera załącznik do wspomnianego rozporządzenia).

Według jego autorów, ewidencja ta będzie stanowić bardzo istotne narzędzie weryfikacji wewnętrznych przepływów w grupie VAT, co bezpośrednio należy wiązać m.in. z możliwością bieżącej kontroli występowania powiązań ekonomicznych w takiej grupie. Dlatego przygotowując przepisy rozporządzenia, uwzględniono konieczność przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania przez grupę VAT, kontroli obowiązków grupy VAT przez organ podatkowy oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez członków grupy VAT tej ewidencji.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2023 r.

Źródło:

  • rozporządzenie ministra finansów z 30 marca 2023 r. w sprawie ewidencji prowadzonej przez członków grupy VAT (Dz.U. z 2023 r. poz. 727).


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.