Księgowanie na dzień dobry. Różnice kursowe przy określaniu wartości początkowej

20.09.2023AKTUALNE

Księgowanie na dzień dobry. Różnice kursowe przy określaniu wartości początkowej

Rozpoczynamy nowy cykl porad w którym w każdą środę powitamy Cię księgowaniem na dzień dobry :-) Dziś zapraszam do zapoznania się ze wskazówkami jak ewidencjonować różnice kursowe zgodnie z UoR i MSR.

Zgodnie z regulacjami UoR, różnice kursowe są traktowane jak inne koszty finansowania. Oznacza to, że – zgodnie z prawem bilansowym – różnice kursowe naliczone do dnia oddania środka trwałego korygują wartość początkową tego środka. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to różnice dodatnie, czy ujemne – istotne jest bowiem to, aby były naliczone (jeśli zobowiązania nie uregulowano) albo zrealizowane (jeśli zobowiązanie uregulowano). W świetle art. 28 ust. 8 UoR nie ma znaczenia, jakiego rodzaju zobowiązanie – kredyt, zobowiązanie z tytułu leasingu czy „zwykłe” wobec dostawcy – jest przyczyną powstawania różnic kursowych.

Natomiast w świetle regulacji MSR rozliczane w wartości początkowej mogą być tylko te różnice kursowe, które zgodnie z MSR 23 powstają w związku z pożyczkami i kredytami w walucie obcej, w stopniu, w jakim są uznawane za korektę kosztów odsetek. MSR 21 § 28 wskazuje, że różnice kursowe powstające z tytułu rozliczania pozycji pieniężnych lub z tytułu przeliczania pozycji pieniężnych po kursach innych niż te, po których zostały przeliczone w momencie ich początkowego ujęcia w danym okresie lub w poprzednich sprawozdaniach finansowych, ujmuje się w wyniku finansowym okresu. Oznacza to, iż skutki wyceny zobowiązania wyrażonego w walucie obcej nie korygują z zasady wartości nabywanego aktywa.

 Pamiętaj już jutro do pobrania kolejny ebook z serii czwartki z KSR, a w piątek, będziemy kontynuować cykl Angielski dla księgowych.


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.