KSIĘGOWANIE NA DZIEŃ DOBRY. Płatności w kryptowalutach

27.09.2023AKTUALNE

KSIĘGOWANIE NA DZIEŃ DOBRY. Płatności w kryptowalutach

Waluty wirtualne nie stanowią prawnego środka płatniczego. Przedsiębiorcy coraz częściej jednak otrzymują i dokonują płatności w kryptowalutach. Pojawiają się wątpliwości, jak takie transakcje rozliczać i zaksięgować?

Kryptowaluty nie stanowią w Polsce prawnego środka płatniczego, a także nie funkcjonują jako instrument rynku pieniężnego. Jednocześnie waluty wirtualne zaliczane są przez organy skarbowe do kategorii praw majątkowych. Od 2019 r. przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

Na podstawie przepisów prawa bilansowego są traktowane najczęściej jako inne aktywa zaliczane do inwestycji zwykle krótkoterminowych. Choć o horyzoncie inwestycyjnym decyduje podmiot prowadzący księgi. Jeśli ma zamiar utrzymywać kryptowalutę dłużej niż 12 miesięcy, to wtedy oczywiście będzie to inwestycja długoterminowa. Takie sytuacje w praktyce zdarzają się jednak rzadko.


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.