Kredyt technologiczny dla MŚP. Termin na złożenie wniosku mija 31 maja br.

13.04.2023AKTUALNE

Kredyt technologiczny dla MŚP. Termin na złożenie wniosku mija 31 maja br.

Do 31 maja 2023 r. jest czas na złożenie wniosku w programie Kredyt technologiczny finansowanym w programie FENG 2021-2027. Są to dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i na jej podstawie rozpoczynają produkcję towarów lub świadczenie usług.

Wsparcie przedsiębiorcy polega na tym iż ubiega się o przyznanie kredytu technologicznego w banku komercyjnym, deklarując jaki wniesie wkład własny a następnie składa wniosek o dofinasowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i, po pozytywnej ocenie, otrzymuje premię technologiczną, czyli dotację na sfinansowanie zakupów. To oznacza, że premia technologiczna spłaca zaciągnięty kredyt technologiczny.

Planowana łączna kwota na dofinansowania to 578 mln złotych. Nie można zacząć realizować projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeśli to zrobisz, wszystkie wydatki będą uznane za niekwalifikowane.

Za rozpoczęcie realizacji projektu uznaje się dzień rozpoczęcia robót budowlanych lub dzień zaciągnięcia pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna.

Kredyt technologiczny wspiera wdrożenie nowej technologii, a nie zakup nowej, ale gotowej technologii. To bardzo ważne rozróżnienie, które będzie decydować, czy cały projekt może otrzymać wsparcie. Wdrożenie nowej technologii oznacza, że przedsiębiorca posiada pewną koncepcję, pomysł lub patent i na tej podstawie chce zaprojektować, kupić lub wytworzyć oraz wdrożyć technologię.

Źródło:

www.biznes.gov.pl


Słowa kluczowe:
kredyt

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.