Zakupy samochodów używanych w innych państwach członkowskich a opodatkowanie dostawy tych samochodów z zastosowaniem procedury marży

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
19.12.2023AKTUALNE

Zakupy samochodów używanych w innych państwach członkowskich a opodatkowanie dostawy tych samochodów z zastosowaniem procedury marży

Proszę o analizę odnośnie wykazania w plikach JPK zakupu (WNT czy zakup marża) oraz opodatkowania sprzedaży samochodu z takiego zakupu. Konkretnie wskazanie po 1 jak prawidłowo wykazać do JPK_V7 zakup samochodu oraz czy taki towar spełnia wymogi do sprzedaży na Fakturę VAT Marża.

Opis sytuacji:

Od stycznia będziemy przejmować nowego klienta - jest to działalność polegająca za zakupie i późniejszej sprzedaży samochodów nowych oraz używanych. Z początku firma zakupywała samochodu używane na aukcjach lub od osób fizycznych a następnie przygotowywała je do sprzedaży, naprawiała jeśli samochód tego wymagał i sprzedawała na fakturę z pełnym podatkiem VAT lub korzystając z procedury vat marża na samochody używane. Sprzedaż na marży odbywała się dla samochodów zakupionych od innych firm (głównie za granicą lecz kupionych w procedurze marży) oraz zakupionych od osób fizycznych, natomiast aktualnie oraz w przyszłości zakres świadczonych usług i sprzedaży w firmie uległ zmianie w ten sposób że samochody są zakupywane w większości na aukcjach internetowych w dużej mierze od firmy zagranicznych., a następnie sprzedawane w kraju firmom lub os fizycznym bez działalności (bez napraw). Sprowadzenie samochodu odbywa sie przez firmy pośredniczące w transporcie, co udokumentowane jest fakturą za usługi transportowe.

Nasze wątpliwości budzi zakup z Belgii oraz Włoch - faktury zakupowe nie maja naliczonego podatku VAT tj. widnieją kwoty brutto lub podana jest stawka VAT 0%. Podane są na nich przepisy powołujące się na dyrektywę.

1) Faktura z Włoch posiada zapis "Transakcja trójstronna zwolniona z podatku VAT. Odwrotne Obciążenie. Artykuły 141 i 197 dyrektywy VAT 2006/112/WE. Dotyczy to towarów używanych." Zakup wykazany w stawce 0%

2) Faktury z Belgii w zależności od aukcji posiadają następujące zapisy (wykazane na fakturze zakupu w stawce 0%)

a) "Transakcja zwolniona z podatku VAT zgodnie z art 39bis, 1o belgijskich przepisów dotyczących podatku VAT dla dostaw wewnątrzunijnych. (2006/112/WE, art 138) Dotyczy to towarów używanych.

Transakcja zwolniona z podatku VAT zgodnie z art 39bis, 1o belgijskich przepisów VAT dla dostaw wewnątrzunijnych. (2006/112/WE, art 138). Dotyczy to towarów używanych."

b) "transakcja trójstronna zwolniona z podatku VAT. Odwrotne obciążenie, Artykuły 141 i 197 dyrektywy VAT 2006/112/WE. Dotyczy to towarów używanych"

Pytania:

Czy będzie to transakcja trójstronna WNT, czy zakup na VAT Marża?

Czy tak zakupiony samochód można sprzedać w procedurze marży dla towarów używanych?

Jak prawidłowo wykazać zakup w plikach JPK_V7 ?

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Autor
Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.