Data powstania przychodu z odszkodowania

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
12.02.2024AKTUALNE

Data powstania przychodu z odszkodowania

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, PKPiR. Użytkuję w leasingu operacyjnym samochód. Samochód został skradziony. W grudniu 2023 r. otrzymałam decyzje od firmy leasingowej o przyznaniu odszkodowania, które wpłynęło na rachunek bankowy w styczniu 2024 r. W którym roku powstał u mnie przychód – w 2023 czy w 2023?

Odpowiedź: Jak stanowi art. 14 ust. 1i ustawy o PIT, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się art. 14 ust. 1c, 1e i 1h ustawy o PIT, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Przepis ten ma zastosowanie między innymi w przypadku otrzymywania przez prowadzących działalność gospodarczą podatników odszkodowań, gdyż do stanowiących przychody z działalności gospodarczej odszkodowań nie stosuje się żadnego z przepisów art. 14 ust. 1c, 1e i 1h ustawy o PIT.

A zatem odszkodowania stanowią przychody z działalności gospodarczej w dacie ich faktycznego otrzymania. W Pańskim przypadku oznacza to, że przychód z tytułu odszkodowania powstał u Pana w styczniu 2024 r.

Korzyści 

Dowiesz się, jak określić datę powstania przychodu z odszkodowania

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Autor
Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.