Od września 2023 r. zmiany zasad wynagradzania młodocianych

17.08.2023AKTUALNE

Od września 2023 r. zmiany zasad wynagradzania młodocianych

1 września br. wzrosną wynagrodzenia młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Tak wynika z nowego rozporządzenia wydanego w tej sprawie przez Radę Ministrów. Zmiany mają zachęcić młodzież do wyboru szkół branżowych, z korzyścią dla gospodarki oraz pracodawców, z których wielu zmaga się z problemem niedoboru pracowników.

Ogólne zasady wynagradzania młodocianych pracowników zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.).

Wynika z nich, że takim osobom w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez prezesa GUS (w „Monitorze Polskim”). Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa, wynosi:

■ w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 5%;

■ w drugim roku nauki – nie mniej niż 6%;

■ w trzecim roku nauki – nie mniej niż 7%.

Wkrótce jednak zasady te ulegną modyfikacji. 
1 września br. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, o którym była mowa wcześniej. Po nowelizacji wskazany w nim stosunek procentowy będzie wynosił:

■ nie mniej niż 8% – w pierwszym roku nauki lub klasie I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego, realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;

■ nie mniej niż 9% – w drugim roku nauki lub klasie II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;

■ nie mniej niż 10% – w trzecim roku nauki lub klasie III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole.

Wzrośnie także wynagrodzenie młodocianych odbywających przyuczenie do wykonywania określonej pracy. W obecnym stanie prawnym nie może ono być mniejsze niż 4% wynagrodzenia obliczanego w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. jest to 284,97 zł). Natomiast po wejściu nowych regulacji w życie – co również nastąpi 1 września 2023 r. – będzie ono wynosić nie mniej niż 7% tego wynagrodzenia. Zatem również należności przysługujące takim osobom wzrosną o trzy punkty procentowe.

Przy czym do młodocianych pracowników zatrudnionych przed 1 września 2023 r. w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy – korzystniejsze zasady wynagradzania należy zacząć stosować począwszy od tego dnia.


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.