Co z remanentem przy przejściu z ksiąg rachunkowych na PKPiR?

Katarzyna Trzpioła
Katarzyna Trzpioła
08.07.2022AKTUALNE

Co z remanentem przy przejściu z ksiąg rachunkowych na PKPiR?

Pytanie: Firma od 1 stycznia 2022 r. zmieniła prowadzenie ksiąg z rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na 31 grudnia 2021 r. firma posiadała towary handlowe przyjęte na magazyn. Firma w trakcie roku 2021 odpisywała wartość towarów bezpośrednio w koszty w momencie ich sprzedaży. Czy od 1 stycznia 2022 r. po przejściu na PKPiR i przyjęciu niesprzedanych towarów na stan magazynowy wartość ogółem towarów wynikająca ze spisu z natury może być zaliczona bezpośredniego w koszty w PKPiR w kol. 10 „Zakup towarów handlowych i materiałów”? Czy wprowadzając wartość towarów do kol. 10 w PKPiR, możemy sporządzić zapis dowodem wewnętrznym na bieżąco, czy musimy dokonać księgowań z początkiem roku?

Autor:

dr Katarzyna Trzpioła

praktyk, wykładowca na wydziale Zarządzania UW

Pozostało jeszcze 66% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Słowa kluczowe:
remanent

Autor
Katarzyna Trzpioła
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.